Ahmet Akın

Ahmet Akın

HEDEFLERİNİZE ULAŞMANIZA YARDIMCI OLACAK KİŞİSEL GELİŞİM YOLLARI


Ahmet Akın - Yeminli Mali Müşavir

MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

Kişisel gelişim becerileri önemlidir çünkü hedeflerinize yönelik kişisel ve profesyonel gelişim için stratejik ve taktiksel planlar oluşturmanıza olanak tanır. Kişisel gelişim becerilerinizi geliştirmek faydalı olabilir, böylece bunları doğal olarak günlük rutinlerinize dahil edebilirsiniz.

Korku büyümenizi ve ilerlemenizi engelleye-bilir. Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, insanların topluluk önünde daha iyi konuşmacı olmalarına yardımcı olacak bir ders alın veya bir gruba katılın. Risk almaktan korkuyorsanız, iyi kararlar vermenize ve güveninizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir rehber-danışman bulun.

Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri deneyerek büyüyün ve öğrenin. Eğer utangaçsanız, bir resepsiyonda veya atölyede sohbet başlatmayı veya kendinizi yeni insanlarla tanıştırmayı deneyin.

Okumak bilginizi ve kelime dağarcığınızı genişletebilir ve sizi bilgilendirebilir. Aynı zamanda zihninizi harekete geçirebilir ve eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirebilir. Günde en az bir eğitici veya motive edici makale veya ayda bir kitap okumayı deneyin.

İster kendiniz yapın, ister bir kursa kaydolun, yeni bir beceri veya konu öğrenin. Örneğin başka bir dil, yeni bir yazılım programı veya yaratıcı bir şekilde nasıl yazılacağını öğrenmek için kurslara katılabilirsiniz. Girişimcilik veya sosyal medya pazarlaması gibi mesleki gelişim konularıyla ilgili bir web semineri izlemeyi düşünün.

Bir aile üyenize, arkadaşınıza, meslektaşı-nıza veya yöneticinize yaklaşın ve onlardan yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz bir proje veya başarı hakkında size geri bildirimde bulunmalarını isteyin. Gelişmenin yollarını bulmak için olumlu yorumlarının yanı sıra yapıcı eleştirilerini de kullanın. Bazen farklı bir bakış açısı elde etmek için dışarıdan, tarafsız bir görüşe ihtiyaç duyarsınız.

Tembelliğe veya hayal kırıklığına teslim olmayın. Hedefinize mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde ilerlemeye devam edin. Her gün hedeflerinize ulaşmayı kafanıza koyarsanız, bu tutum kişiliğinizin bir parçası haline gelecektir.

Birçok insanla etkileşim kurarak yeni fikirler öğrenebilir ve farklı kişilik türleriyle nasıl iletişim kuracağınızı ve çalışacağınızı anlayabilirsiniz. Ayrıca gelecekte size yardımcı olabilecek insanlarla tanışabilir ve ilişkiler geliştirebilirsiniz. Endüstri kuruluşları ve ortak ilgi grupları aracılığıyla ağ kurun veya ilginizi çeken konulardaki konferanslara ve etkinliklere katılın.

Diğer insanlarla yıkıcı rekabet sizi yalnızca yıpratacaktır. Hedefinize ve ona nasıl ulaşacağınıza odaklanın.

Başarıya giden yol hatalarla ve beklenmedik aksiliklerle döşenmiştir. İlk seferde doğru yapacağınız çok az şey vardır. Düşsen de önemli değil. Tek sorun kalkamamak. Sadece kendinize karşı yarışın. Küçük zorlukların üstesinden gelmek daha kararlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak olumlu izler bırakır.

Henry Ford şöyle söylemiş; “Engeller, gözlerinizi hedefinizden ayırdığınızda gördüğünüz korkunç şeylerdir.” Kişisel gelişiminizi başarmak için hedefe doğru bakmanız, ona ulaşmak için en iyi stratejiyi tasarlamanız ve ona odaklanmanız gerekir.

*Self-improvement
ARŞİV YAZILAR