Ahmet Akın

Ahmet Akın

DİJİTAL DÖNÜŞÜM


 

Ahmet Akın - Yeminli Mali Müşavir

MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

DİJİTAL DÖNÜŞÜM, ekonomik değişimin temel itici gücü haline geldi ve dünya çapında işletmeleri ve çevre sorunlarını etkiledi. Şirketler, bulut altyapısı, büyük veri analitiği, yapay zeka ve IoT (Nesnelerin İnterneti) gibi yeni teknolojileri kullanarak ürün ve hizmetlerini daha verimli hale getirebiliyor.

Ayrıca şirketlerin maliyetleri azalt-masına, verimliliği artırmasına ve üretkenliği çoğaltmasına olanak tanır. Giderek daha fazla endüstri günlük operasyonlarını dönüştürdüğü için devlet yapılarının da ekonomik büyümeyi desteklemek için dijital altyapıya yatırım yapması gerekiyor.

YENİ TEKNOLOJİLER BÜYÜK ÜMİT VAAT EDİYOR. Daha müreffeh bir gelecek için yeni yollar ve fırsatlar yaratıyorlar. Ama aynı zamanda yeni zorluklar da ortaya koyuyorlar.  Teknolojide önde giden firmalar, giderek yoğunlaşan pazarlarda hakimiyet kurarak ve yeni teknolojilerden elde edilen getirilerden aslan payını alarak diğerlerinden kopuyorlar.

Aynı zamanda, özellikle gelişmiş ekonomiler- de gelir eşitsizliği ve buna bağlı eşitsizlikler arttı ve toplumsal hoşnutsuzluğu ve siyasi heyecanı körükledi. Ekonomiler arasında dijital dönüşümün yarattığı yeni fırsatlara eşit olmayan bir katılım söz konusu. Sektörler, firmalar, işgücü ve toplumun farklı kesimlerinde pek çok kişi geride kalıyor.

Heyecan verici teknolojik yeniliklerin olduğu bir dönemde yaşıyoruz. DİJİTAL TEKNOLOJİLER DÖNÜŞTÜRÜCÜ DEĞİŞİME YÖN VERİYOR. Ekonomik paradigmalar değişiyor. Yeni teknolojiler ürün ve faktör pazarlarını yeniden şekillendiriyor, iş ve çalışmayı derinden değiştiriyor. Yapay zekadaki en son gelişmeler ve ilgili yenilikler, dijital devrimin sınırlarını genişletiyor. Gelecek beklenenden daha hızlı geliyor.

Yeni teknolojilerin ve fırsatların daha küçük firmalara ve işgücünün daha geniş kesimlerine yayılması için dijital ekonominin genişletilmesi gerekiyor.

YENİ İŞ MODELLERİNİN ve TRENDLERİNİN GELİŞME HIZI İNANILMAZ. Örneğin, e-ticaretin yükselişi perakende sektörünü temelden değiştirdi; geleneksel mağazalar çevrimiçi perakendecilerin sert rekabetiyle karşı karşıya kaldı. Artık pek çok insan yalnızca çevrimiçi alışveriş yapıyor ve bu da daha fazla geleneksel mağaza birimi yerine gelişmiş depolama yönetimi sistemlerine öncelik vererek perakende sektörünü dönüştürüyor.

Taşımacılık şirketleri, yakıt maliyetlerini azaltmak ve aynı zamanda daha iyi çevresel etki yaratmak amacıyla kamyonların veya gemilerin tedarik zincirindeki hareketlerini izlemek ve optimize etmek için işlerinde IoT'yi kullanıyor. Sonuç olarak şirketler yeni ve daha akıllı teknolojilere yatırım yapıyor.

Ekonominin dijital dönüşümü, yenilikleri yüksek hızda yönlendiriyor. Bu yenilik ve deneme ortamı, büyümek için yeni ve heyecan verici fırsatlara yol açabilir.

Dijital ekonomi, TARIM ve BANKACILIK gibi asırlık üretim sektörlerinin yanı sıra tüm alanları da etkiledi.

Tarım sektörü hakkında diyebiliriz ki; teknolojik yeniliklerin ortaya çıkmasıyla birlikte çiftçilik önemli ölçüde fayda sağlamaya başlıyor çünkü çiftçiler, ürünleriyle bağlantı kurmalarına ve kalite, toprak koşulları ve sulama hakkında gerçek zamanlı güncellemeler almalarına olanak tanıyan uygulamalara erişebiliyor. Bu bilgi, onlara mahsul yönetimi hakkında bilinçli kararlar verme gücü vererek daha iyi verim ve daha kaliteli üretim sağlar.

*Digital Transformation
ARŞİV YAZILAR