Mersin 1 Mayıs’a hazır!

Mersin 1 Mayıs’a hazır! bozyazigazetesi.com
Neşet TORUN

Mersin İşçi Bayramı’na hazır. Hazırlıklarını tamamlayan 1 Mayıs Tertip Komitesi, kutlamalara hazır olduklarını söyledi. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu toplanacak kitle, burada Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek ve burada yapılacak mitingin ardından sanatçı İlkay Akkaya da bir konser bir konser verecek.


Mersin Emek Demokrasi Platformu bileşenleri Gazeteciler Cemiyetinde 1 Mayıs kutlama programıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Yol-İş Sendikası Şube Başkanı İrfan Gültekin, “1 Mayıs tüm dünyada işçilerin birlik dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanıyor. İşçiler yaklaşık yüz yıl önce, 8 saatlik çalışma uğruna canlarını veren emekçi kardeşlerini anarken, bugün hala pek çok ülkede, insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarının var olmasına isyan ediyor, emekçilerin uğradığı haksızlıklara ve saldırılara karşı hep birlikte sesini yükseltiyor. Ülkesi, ulusu, ırkı, siyasal görüşü, dini, mezhebi, dili, cinsiyeti, yaşı, mesleği ne olursa olsun, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında emekçiler bir araya gelip taleplerini haykırıyor.  O gün alanlarda ekmek, barış ve özgürlük için bir araya geleceğiz. Herkese insan onuruna yakışır iş talep etmek için bir araya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

TOPLANMA ALANI ESKİ TEVFİK SIRRI GÜR STADI

“Emekçi Kardeşlerim, Ülkemizdeki güvencesiz çalışma biçimlerine, adaletsizliklere, işsizliğe, yoksulluğa karşı çıkıyoruz. Sağlık ve eğitim, sosyal güvenlik hizmetlerinin paralı hale getirilmesine, sosyal devletin gün geçtikçe budanmasına karşı çıkıyoruz” şeklinde konuşan Gültekin, “Şimdiye kadar uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, köylüler, esnaf, yani iktisaden güçsüz geniş halk kesimleri bedel ödemek durumunda bırakılıyor. Artık bu gidişe hep birlikte “hayır” diyoruz. Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümlenmesini istiyoruz. Ekonomik krizin faturasının emekçilerin ve halkın sırtına yıkılmasını kabul etmiyoruz. Yetkililer, çalışma barışının bozulmasına neden olabilecek kıdem tazminatı konusunu artık gündeme getirmekten vazgeçmelidir. Kıdem tazminatı hakkımıza ve sosyal güvenlik haklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Kadın haklarına yapılan saldırıların ve hukuksuzluğun son bulması için alanlarda haykıracağız. Alanlardan yankılanan bu sesimiz iyi anlaşılmalıdır. Emekçilerin hak ve özgürlük taleplerine kulak verilmelidir. Emek karşıtı politikaların ekonomik refah ve toplumsal barış getirmeyeceği bilinmelidir. İşçiler, Kamu Emekçileri, Esnaf, Emekliler, İşsizler, Yoksullar, Kadınlar, Gençler, Öğrenciler, Güzel Ülkemizin Emek ve Demokrasi Sevdalıları… Toplanma alanı eski Tevfik Sırrı Gür stadyumu önünde tüm katılımcılar toplanarak saat 15:30’da Cumhuriyet alanına yürüyüş başlayacaktır. Konuşmacıların ardından Sanatçı İlkay Akkaya konseri ile saat 19:00’ da bitecektir. 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü tüm emekçilere kutlu olsun” dedi.