Toros Üniversitesi’nde Gülüm Özveren Sanat Galerisi açıldı

Toros Üniversitesi’nde Gülüm Özveren Sanat Galerisi açıldı bozyazigazetesi.com

Toros Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren’in eşinin ismini taşıyan “Gülüm Özveren Sanat Galerisi” düzenlenen törenle açıldı.


Tarihi Uray Caddesi’nde yer alan Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin yer aldığı Uray Kampüsünde gerçekleşen “Gülüm Özveren Sanat Galerisi” açılışına Ali Özveren ve eşi Gülüm Özveren, Mütevelli Heyet Başkanı Sertaç Özveren, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Tunay Köksal ve Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, GSTMF Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, Mütevelli Heyet üyeleri, akademisyenler, daire başkanları, sanatçılar, sanatseverler ve öğrenciler katıldı.

Toros Üniversitesi Gülüm Özveren Sanat Galerisi’nin ilk sergisi Cumhuriyetin 100. Yılına ithafen açıldı. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz’ün de aralarında yer aldığı 9 sanatçının eserleri sergilendi. Açılış sergisinde Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, Kim Yong Moon, Öğr. Gör. Orhan Karakaplan, Öğr. Gör. Elif Kılıçdoğan, Öğr. Gör. Gözde Çetinkaya, Hüseyin Sönmez, Hüseyin Özçelik, Osman Keten, Hasan Zeybek’in eserleri yer aldı.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak söze başlayan GSTMF Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, “Toros Üniversitesi çatısı altında, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültemizin ev sahipliğinde Gülüm Özveren Sanat Galerisi’nin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına atfen düzenlediğimiz ilk sergimizin açılışı için bir arada bulunuyoruz. Galerimizin adının Toros Üniversitesi Gülüm Özveren Sanat Galerisi olmasının hikayesini katalogda paylaştım. Kişisel olarak söylüyorum çok doğru bir karar verdik. Kuruluşundan beri Toros Üniversitesi her alanda emin adımlarla büyürken ve ilerlerken sanat alanının da diğerlerine yetişmesi gerekiyordu. O nedenle sanatçı/akademisyen olarak biz de hızla çalışmalara koyulduk. Toros Üniversitesinin çatısı altında gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarımızın sonunda ortaya çıkan eserler ümidimiz, beklentimiz ve rüyamız odur ki bir müze kurulsun ve orada yerini alsın. Elbette daha çok çalışmamız gerekir, daha çok çalıştay, daha çok sanat eseri, daha güzel ve daha güçlü bir müze demektir. Emin adımlarla ilerliyoruz. Bir buçuk yılda gerçekleştirdiğimiz iki uluslararası çalıştayda üniversitemize kazandırdığımız eserlerden bir seçki oluşturduk. Kuşkusuz bu eserler gelecekte kurulmasını ümit ettiğimiz üniversitemiz müzesinin de ilk envanterini oluşturacaktır. Birazdan sergisini açacağız. Elbette başka etkinliklerimiz de oldu, sırada olanlar da var. Üniversitemizin ve Mütevelli Heyet Başkanımızın bilime olduğu kadar sanata da değer vermesi bizim için büyük bir şans. Her başarının arkasında mutlaka arkada kalan, ön planda görünmeyi sevmeyen kahramanlar da vardır. Başarıyla beraber onlar da unutulur gider. Ben en azından bugün onların adını teşekkürlerle huzurlarınıza getirmek istiyorum" dedi.

Öğretmenler Günü’nü kutlayarak söze başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunay Köksal ise “Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Arıöz’ün bütün faaliyetlere olduğu gibi sanatsal faaliyetlerine de katkısı çok, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Kurucu Mütevelli Heyet Başkanımız Ali Özveren gerek Mersin’in gerek Türkiye’nin eğitim hayatına büyük katkılar yapmış bir insan. Bu zorlu yolculukta ona destek olan çok isim olmuş ama en önemli destekçisi kıymetli eşi Gülüm Özveren hanımefendi. Bu galerimiz Mersin’e sanatsal katkı sağlayacaktır, birçok eser burada yayınlanacak” dedi.

"Biz sanat ve kültüre oldukça önem veriyoruz"

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gülta ise “Bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyorum ama ben günlere karşıyım, 365 gün öğretmenlerimizin gününü kutlayalım ve saygı duyalım, değerli şeyler her zaman değerli olmalı, günlere ve haftalara sıkıştırılmamalı. Geçenlerde 29 Ekim’di ve Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladık nice yüzyıllarda burada olacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler doğrultusunda yürüyeceğiz. Bu sözde olmuyor, çalışmak lazım, pratik yapmak lazım ve bir şeyler koymak lazım. Biz sanat ve kültüre oldukça önem veriyoruz. Şuan içerisinde bulunduğumuz kampüste Mersin’in en önemli tarihi yapıtaşlarından bir tanesi. Toros Üniversitesinin açmış olduğu bu galeride tüm öğrencilerimize ve Mersin’imize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Ali Özveren de insanların yaşadıkları topluma karşı olan borçlarını ödeyebilmeleri için elinden geldiğince toplumsal katkı yapması gerektiğini vurgulayarak, "Biz hasbelkader eğitimcilik mesleğini seçmişiz ve o alanda faaliyet göstermeye çalışıyoruz. 50 sene önce Mersin’de ilk sanat galerisini Semihi Vural Bey ile beraber açtık. Bizler bir taraftan eğitim ile ilgilenirken diğer taraftan da sanatla ilgilenmeye çalışıyoruz. Bunu bir başarı gibi algılamıyorum bu bir sorumluluk, her birimizin elimizden geldiği kadar topluma katkı yapması lazım. Ben Gülüm hanımın benimle ilgili, çocukları ile ilgili yapmış olduğu fedakarlıklarını biliyorum ama bunun böyle bir yere isminin verilmesi şeklinde ifade edilmesi ona karşı görevimizi yapmış olmayız, anlatılamaz ödenilemez fedakarlıklardır onlar” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sanat galerisinin ve serginin açılışı yapıldı.

İlk sergi olma özelliğini taşıyan sergi 24 Kasım 22 Aralık 2023 tarihine kadar açık kalacak.