Mersin CNR Kitap Fuarı 9 gün boyunca kitapseverleri ağırlayacak

Mersin CNR Kitap Fuarı 9 gün boyunca kitapseverleri ağırlayacak bozyazigazetesi.com

Her yıl, Mersin ve yakın şehirlerin kitapseverlerini CNR Expo Yenişehir Fuar Merkezi çatısı altında buluşturan Mersin CNR Kitap Fuarı açıldı. Akdenizli kitapseverleri en sevilen yazarlar ile 8’inci kez bir araya getiren Mersin CNR Kitap Fuarı 22 Ekim’e açık olacak.


Mersin’in en görkemli kültürel etkinliği olarak kitapseverlerin ajandasına girmeyi başaran Mersin CNR Kitap Fuarı’nda okuyucuları çeşitli sürprizler bekliyor. Mersin’in yanı sıra çevre illerin, özellikle üniversite, lise ve ilköğretim öğrencilerinin yakından takip ettiği fuarda en sevilen yazarların imza günleri, seminer ve söyleşileri de yer alıyor.  

“Çağımızın en büyük gücünün bilgidir”

100 yıl önce ilan edilen Cumhuriyetin, tarih yolculuğundaki varoluş mücadelemizin, birlik ve beraberlik ruhumuzun eseri olduğunu vurgulayan CNR Holding CEO’su Can Özatay, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetin önemine değindi. Çağımızın en büyük gücünün bilgi olduğunu vurgulayan Özatay, “Bilgiye ulaşmak ise okumakla sağlanır. Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları sahip oldukları bilgilerin %60’ını, ülkemizin aksine kitap okuyarak edinmektedir.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl kişi başına düşen kitap sayısı 6.4 olarak açıklandı. Ülkemiz, günde sadece 1 dakikasını kitap okumaya ayırırken, televizyon izlemeye 6 saatini, internete ise yine 6 saatini ayırıyor. Okuma alışkanlığında dünyada 86. sırada yer alıyoruz. Çocuklara kitap hediye edilmesinde ise 180 ülke içerisinde 140. sıradayız. Tam da bu vesile ile hayata geçirdiğimiz kitap fuarları ile Türk halkının kitap okuma alışkanlığını daha yukarı çekme çabasındayız. Organize ettiğimiz kitap fuarları aracılığı ile toplumumuzun düzenli kitap okuma alışkanlığına katkı sağlayabilmek bizim için en büyük kazançtır” dedi.

Seçkin yayınevleri ve etkinlikler damga vuruyor

Mersin Valiliği, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve KOSGEB tarafından desteklenen fuarda, konferans, kitap tanıtımı, imza günleri, söyleşiler, çocuk etkinlikleri, dinletilerle birlikte 200’ün üzerinde kültür etkinliği düzenleniyor. 

İş Bankası, Yapı Kredi, Ephesus, Kırmızı Kedi, Martı, Alfa, İthaki, Puslu, Parola, Parodi’nin de aralarında olduğu, Türkiye’nin en seçkin yayınevlerinin bulunduğu fuarda, kitap severler her türlü yayına ulaşma imkanı buluyor. 

Öğretmenler, öğrenciler, yayıncılar, kitabevleri, kütüphaneciler, tercüme büroları, gazeteciler, yazarlar, editörler, yayınevi, yazar telif ajansları ve okurların ziyaret ettiği CNR Mersin Kitap Fuarı, 8 bin metrekare alanda organize ediliyor. Her yıl on binlerce okur tarafından ziyaret edilen fuara, bu yıl 150 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.